HIV

ROMAN DZIADKIEWICZ/// HIV

Nocna prezentacja gry karcianej Romana Dziadkiewicza, projektu Przemka Krzakiewicza „Trening – dokumentacja” oraz plakatów powstałych w ramach projektu Art Training (artyści: Julita Wójcik, Roman Dziadkiewicz, Janek Simon, Anna Ostoya, Surdabs, Zhanna Kadyrova, Nikita Kadan), kuratorowanego przez Beatę Seweryn.

Zapraszamy do gry w karty i siadania na kolanach graczom. Będą też wróżby, tańce na stołach i w innych, mrocznych zakamarkach lokalu. Będzie rozbierany poker, muzyka na żywo i inne hedonistyczno-hazardowe rozrywki dla dorosłych. Wszystko w klimacie (anty-)kabaretowym, mrocznym, jesiennym, psychodelicznym i klubowym – w oparach fajek, wina, cygar, whisky, wódy, perfum, potu i spermy.

HIV – FLIRT MIEJSKI to squeerowana i zawirusowana talia kart, 36 grafik-kolaży, autorski projekt Romana Dziadkiewicza, aneks do projektu Art Traning, eleganacka edycja talii kart z instrukcją, która jednakowo utrudnia i ułatwia grę (życie). Możesz wypróbować, zagrać, zobaczyć, wysłuchać wróżb, zanurzyć się…

Gra polega na jednoczesnym stosowaniu i sprytnym przekonwertowywaniu się pomiędzy kilkoma podstawowymi zasadami wywodzącymi się z gier karcianych, flirtów towarzyskich, wróżb i zagrywek z życia towarzyskiego w dużym mieście. główną oś gry stanowi kombinacja dupy biskupa z flirtem towarzyskim. bo w kartach jest (prawie) wszystko.

Karty: jak w życiu jest wiele kart, które zakłócają normatywność gry i liczenia (na siebie, innych, lepszy los) w hierarchicznym systemie dziesiętnym, kapitalistycznym i monogamicznym. Użycie dodatkowych atrybutów kart jest dodatkowo premiowane/punktowane. Każda karta zawiera zestaw instrukcji, propozycji, podpowiedzi sugerujących, w jaki sposób można wyzyskać jej moc i potencjał, wykładając na stół (czyli wzmacniając swoje aktywa, zmieniając stan gry, rozkład sił np. poprzez zmianę kierunku ruchu).

W trakcie kracianych rozgrywek można będzie oglądać dokumentację wcześniejszych działań prowadzonych w ramach Art Trainingu.

„Art Training” to projekt, którego tematem i miejscem realizacji stała się przestrzeń publiczna miasta, rozumiana jako naturalny obszar działania mieszkańców i dobro wspólne. Wykorzystując zastane warunki wybranego miejsca, zaproszeni przez nas artyści opracowywali gry, które zawierają krytyczne spojrzenie na wybrany aspekt funkcjonowania metropolii (Wrocławia, Kijowa i Krakowa). Przedmiotem ich analiz jest kwestia realnego wpływu sztuki na rzeczywistość oraz możliwość animowania zmian społecznych poprzez zachęcenie mieszkańców do aktywnego działania w obszarze miasta oraz szerzej — przestrzeni publicznej. Dystrybuowane w formie plakatów i pocztówek scenariusze gier niosą w sobie potencjał performatywny i partycypacyjny. Za ich pomocą chcieliśmy uruchomić geny współdziałania i samoorganizacji, odpowiedzialne za poziom zaangażowania i partycypacji w sferze publicznej.

TRENING – DOKUMENTACJA Przemka Krzakiewicza

Fotograficzna dokumentacja projektu Art Training stanowi próbę pokazania prac artystów, jak również procesu ich odbioru z perspektywy uczestników. Każdy z zaproszonych do fotografowania otrzymał jednorazowy aparat, narzucający określoną stylistykę i limitujący ilość zdjęć do 36. Tym samym wytyczne dokumentowania, stały się instrukcją kolejnej gry (miejskiej). Instrukcją, w której narzucone zostało medium (łącznie ze specyficznymi właściwościami jednorazowego aparatu), natomiast akt wyboru kadru pozostał zupełnie wolny.

Końcowy efekt poddany został korekcie fotografa, który wybierał, zestawiał i re-kadrował zdjęcia, a przede wszystkim skomponował z nich mapę, czy też meta-fotografię projektu. Fotograf przesunął moment wyboru, korzystając z przestrzeni wizualnej stworzonej przez uczestników akcji. Projekt stawia pytania o kwestię zbiorowego autorstwa fotografii, multiplikacji sposobów widzenia oraz momentu wyboru ujęcia.

Uczestnicy: Beata Seweryn, Paweł Brożyński, Natalia Manzhali, Liudmila Motsiuk, Zhanna Kadyrowa, Małgorzata Garapich i Rafał Nowicki, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Swaryczewska, Roman Dziadkiewicz, Julita Wójcik.

Goście specjalni wieczoru: Mira Marcinów w roli Szeptuchy Mira Belli, Jarosław Wójtowicz, Adam Zajkowski i inni…

Organizatorzy: Fundacja SPLOT, Fundacja Sztuka Dla Sztuki